Aktuálně: Nový finanční systém - SPDR nabízí doživotní měsíční rentu, oddlužení. financování vlastních projektů. Více zde...
Město Krnov - Dobré srdce Krnova - QR platba na účet města Krnova - Pomoc postiženým při povodních. Více zde...

Větrná elektrárna (levně)

Vše o alternativních zdrojích energie.

Moderátor: rival

Odpovědět
Milmax

Myslím že pro Vás něco mám

Příspěvek od Milmax »

:shock:
Právě stavím prototyp větrné elektrárny která:
- nezabíjí ptáky
- nehlučí
- nebliká
- pojede i v malých rychlostech větru
- nebude drahá jako klasická vrtule
Je to hybrid mezi tlakovým (savonius) a vztlakovým (vrtule) principem který bude rotovat kolem vertikální osy přičemž projektované parametry by mely být: Výška stativu (noha) 8m, výška rotoru 15m, Plocha aktivních lopatek 150m2, odhadovaný výkon 60 až 100 KW
Výhoda!! - vývod energie (rotace hřídele) v patě stativu = možnost spojení více agregátů společnou transmisí na centrální generátor přičemž plocha farmy s 10-ti agregáty je 10 x 150m // 0,6 až 1 MW - to je obvykle plocha potřebná pro jednu vrtuli.
Zařízení lze vyrobit v téměř každé průměrně vybavené firmě ze standartních komponentů (žádná megametalurgie) přičemž cena jednoho agregátu by neměla překročit 2,5 mil Kč
...... víc zveřejnit nemohu, jsem v patentovém řízení ..
[/b]


xzzzx
Zasloužilý člen
Příspěvky: 285
Registrován: stř 14 bře 2007 10:52
Bydliště: Valtice
Dostal: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslím že pro Vás něco mám

Příspěvek od xzzzx »

Nemaš aspoň náčrt? ;)

Z.


Svět zboř! Já budu stát.
Uživatelský avatar
Palo
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4207
Registrován: úte 08 srp 2006 18:01
Bydliště: Brno
Dal: 41 poděkování
Dostal: 451 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslím že pro Vás něco mám

Příspěvek od Palo »

xzzzx píše:Nemaš aspoň náčrt? ;)

Z.
http://www.taawin.cz/page3.html


Nemáme žádnou vládu, jen nepostižitelnou mafii.
Co si můžeš ověřit, si ověř. Ulhaných byznysmanů jsou hromady.
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslím že pro Vás něco mám

Příspěvek od Ilem »

Milmax píše: :shock:
Právě stavím prototyp větrné elektrárny která:
- nezabíjí ptáky
- nehlučí
- nebliká
- pojede i v malých rychlostech větru
- nebude drahá jako klasická vrtule
Je to hybrid mezi tlakovým (savonius) a vztlakovým (vrtule) principem který bude rotovat kolem vertikální osy přičemž projektované parametry by mely být: Výška stativu (noha) 8m, výška rotoru 15m, Plocha aktivních lopatek 150m2, odhadovaný výkon 60 až 100 KW
Výhoda!! - vývod energie (rotace hřídele) v patě stativu = možnost spojení více agregátů společnou transmisí na centrální generátor přičemž plocha farmy s 10-ti agregáty je 10 x 150m // 0,6 až 1 MW - to je obvykle plocha potřebná pro jednu vrtuli.
Zařízení lze vyrobit v téměř každé průměrně vybavené firmě ze standartních komponentů (žádná megametalurgie) přičemž cena jednoho agregátu by neměla překročit 2,5 mil Kč
...... víc zveřejnit nemohu, jsem v patentovém řízení ..
[/b]
Pokud se jedná o svislé listy, tak tě asi zklamu. Patent na to už je, i když už možná nebude platný. Nevím, jestli se dá něco patentovat znovu. Asi před 15ti lety jsem s tím dělal pokusy. Vymysleli to už někdy před válkou. Dokonce se to používalo nejen jako větrná elektrárna, ale i pro pohon lodí. Taková loď, ač poháněná větrem dokázala plout přímo proti větru. Někde jsem o tom měl knížku, ale nemůžu ji najít, tak jsem ji asi někomu půjčil. Moje pokusy potom ztroskotaly na nedostatku času, protože přece jen není úplně jednoduché ty listy doma vyrobit. Musí se jednak vyvažovat rotor a jednak každý list. Jinak se to celé rozkmitá. Při větším větru taky dělaly problémy odstředivé síly. Listy se kroutily jak z gumy. Dnes už jsou modernější materiály, takže to třeba půjde lépe.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ilem »

Ještě jsem si vzpoměl, že jsem někde četl, že se to používalo i na vytápění, a to dost netradičním způsobem. Vrtule, pod vrtulí nádrž s vodou a hřídel až na dno. Na dně třecí spojka. Mezi vrtulí a patou něco jako Wattův odstředivý regulátor. Čím víc se vrtule točila, tím víc tlačil regulátor do spojky na dně. Vznikajícím třením se ohřívla voda v nádrži a tím se topilo.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
Waldes
Zasloužilý člen
Příspěvky: 460
Registrován: pon 22 kvě 2006 20:52
Bydliště: planeta Zem, Slovensko
Dal: 262 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslím že pro Vás něco mám

Příspěvek od Waldes »

Ilem píše:
Milmax píše: :shock:
Právě stavím prototyp větrné elektrárny která:
- nezabíjí ptáky - nehlučí - nebliká - pojede i v malých rychlostech větru - nebude drahá jako klasická vrtule
Je to hybrid mezi tlakovým (savonius) a vztlakovým (vrtule) principem který bude rotovat ..... víc zveřejnit nemohu, jsem v patentovém řízení ..
[/b]
Pokud se jedná o svislé listy, tak tě asi zklamu. Patent na to už je ..... Někde jsem o tom měl knížku, ale nemůžu ji najít,..... Dnes už jsou modernější materiály, takže to třeba půjde lépe.
Kedze uz dlhsiu dobu planujem stavat nieco podobne, nieco co bude mat vertikalnu rotacnu os, tak ma velmi zaujima co tu pisete. Nevies si aspon spomenut na nazov tej knizky ? Mozno by sa dala zohnat v kniznici, dnes v case laminatov a inych modernych materialov by to uz hadam nemal byt taky problem.
Waldes


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslím že pro Vás něco mám

Příspěvek od Ilem »

Waldes píše:
Kedze uz dlhsiu dobu planujem stavat nieco podobne, nieco co bude mat vertikalnu rotacnu os, tak ma velmi zaujima co tu pisete. Nevies si aspon spomenut na nazov tej knizky ? Mozno by sa dala zohnat v kniznici, dnes v case laminatov a inych modernych materialov by to uz hadam nemal byt taky problem.
Waldes
Možná "Využití energie větru", nebo tak nějak podobně. Opravdu si nejsem jistý, už je to nějaký pátek, co jsem ji neměl v ruce.
Možná je to tohle: http://www1.vltava.cz/store/GoodsDetail ... SE00681218
Ty jména autorů jsou mi taky povědomá


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Vertikální větrná turbína

Příspěvek od Ilem »

Tak když se chvíli hledá, tak se to najde na Netu. Jmenuje se to Darrieus a tady je odkaz. http://cappytech.blogspot.com/2007/04/j ... -vtrn.html


"Dum spiro spero"
Ciceron
xzzzx
Zasloužilý člen
Příspěvky: 285
Registrován: stř 14 bře 2007 10:52
Bydliště: Valtice
Dostal: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vertikální větrná turbína

Příspěvek od xzzzx »

Ilem píše:Tak když se chvíli hledá, tak se to najde na Netu. Jmenuje se to Darrieus a tady je odkaz. http://cappytech.blogspot.com/2007/04/j ... -vtrn.html
Dik Ileme ;)


Svět zboř! Já budu stát.
xzzzx
Zasloužilý člen
Příspěvky: 285
Registrován: stř 14 bře 2007 10:52
Bydliště: Valtice
Dostal: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vertikální větrná turbína

Příspěvek od xzzzx »

Ilem píše:Tak když se chvíli hledá, tak se to najde na Netu. Jmenuje se to Darrieus a tady je odkaz. http://cappytech.blogspot.com/2007/04/j ... -vtrn.html
Dik Ileme ;)
Neni to krasa?
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Svět zboř! Já budu stát.
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ilem »

Tak tohle na té fotce je vylepšený Savonius, aby neměl "mrtvý úhel" - to je úhel, ze kterého když fouká vítr, tak se sám neroztočí. U Darrieuse se to řeší buď více lopatkami, což snižuje účinnost, nebo několika patry s pootočenými křídly (viz video na odkazu). Nejspíš by to šlo i takto - křídly do spirály.

Savonius funguje v podstatě jako lepší anemometr, Darrieus využívá vztlakových sil vznikajících na kapkovitém tvaru křídla. Je to podobný rozdíl, jako mezi starým větrným mlýnem a novou větrnou elektrárnou.


"Dum spiro spero"
Ciceron
xzzzx
Zasloužilý člen
Příspěvky: 285
Registrován: stř 14 bře 2007 10:52
Bydliště: Valtice
Dostal: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Vylepšený Savonius

Příspěvek od xzzzx »

Ilem píše:Tak tohle na té fotce je vylepšený Savonius,...
Copak to asi udělá, když se to položí? Mám rovnou střech a chtěl bych to situovat na leža.

Z.


Svět zboř! Já budu stát.
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Perlička na okraj

Příspěvek od Ilem »

Když jsem kdysi zkoušel Savonia, pro zjednodušení jsem hřídel přidělal ke starému stromu - ořešáku. Jednou ráno vrtule ležela na zemi i s kmenem. Ořešák se zlomil asi 2m nad zemí. To jen pro ilustraci toho, jaké síly tam panují a hlavně co dělá dynamická síla. Účinná plocha vrtule byla asi 1.5 m2


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vylepšený Savonius

Příspěvek od Ilem »

xzzzx píše:
Ilem píše:Tak tohle na té fotce je vylepšený Savonius,...
Copak to asi udělá, když se to položí? Mám rovnou střech a chtěl bych to situovat na leža.

Z.
Budeš to muset natáčet proti větru, čímž přijdeš o hlavní výhodu tohoto systému.


"Dum spiro spero"
Ciceron
xzzzx
Zasloužilý člen
Příspěvky: 285
Registrován: stř 14 bře 2007 10:52
Bydliště: Valtice
Dostal: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Perlička na okraj

Příspěvek od xzzzx »

Ilem píše:Ořešák se zlomil asi 2m nad zemí. To jen pro ilustraci toho, jaké síly tam panují a hlavně co dělá dynamická síla. Účinná plocha vrtule byla asi 1.5 m2
Tos ji měl chycenou vrchem za strom a spodek k zemi? Měl si tam alternator nebo dynamo?


Z.


Svět zboř! Já budu stát.
Odpovědět

Zpět na „Jak na to...“