...tak neviem cim je lepsie aktivovat?
Vyzkoušej si to sám.
Uvidíš, že reakce s hydrogensíranem je daleko předvidatelnější než s kyselinou chlorovodíkovou. Probíhá už od minimálních koncentrací, kdy HCl s chloritanem už vůbec nereaguje. Takže si mohu připravovat roztoky v požadované koncentraci aniž by mi při tom vznikalo kdoví co.
Nápad vychází od firmy produkující výrobek TwinOxide, který se používá pro bezchlórovou desifenkci vody v bazénech a tako reakce je stále více používaná pro desinfekci pitné vody místo chlóru. Hlavně v USA. Výrobce TwinOxide garantuje, že při reakci nevzniká žádný chlór.
Díky této ochotě reagovat a díky nepřítomnosti chlóru se takto pohodlně připravuje CDS.
Na vstupu i na výstupu do reakce s chloritanem vstupují absolutně bezpečné látky. Hydrogensíran sodný i síran sodný jsou látky, které se běžně používají v potravinářství jako regulátory kyselosti.
Výsledný roztok reakce chloritanu s hydrogensíranem je daleko chutnější než s chlorovodíkovou kyselinou a daleko, daleko lepší než s kyselinou citronovou.
Vysledek neobsahuje žádnou kyselinu, což se může hodit pro aplikace, kdy přítomnost kyseliny může vadit.
Pokud hydrogensiran sodný koupíš třeba na
http://www.fichema.cz, tak tě to cenově vyjde na stejnou částku jako chlorovodíková.
V Německu s TwinOxidem pro použití v oblasti MMS experimentují již delší dobu.
No a pokud máš pocit, že tu chlorovodíkovou kyselinu potřebuješ, nic ti nebrání si těch několik kapek 3,5% HCl naředit v troše vody a vypit to kdykoliv jindy. Má to příjemně kyselou chuť stejnou jako citron.