Fox_25 píše: ... I psycholožka si to vysvětlila tak že to co jsem se naučil vědomě přešlo do podvědomí a jednám tak už bez přemýšlení. Myslel jsi toto Slávku?
Pokud Tě čtu správně, tak ano.
Fox_25 píše: A osobně nechápu co na uvažování, přemýšlení lidi nemají rádi. Vždyť je to neuvěřitelná "zbraň", dává lidem možnost pohled na jednu věc z obrovského počtu možností. Díky němu máme rozhled, možnost volby, atd.
![Very Happy :D](./images/smilies/icon_biggrin.gif)
Špatné zkušenosti. Lidi si neuvědomují, že výsledky rozumového procesu jsou závislé na několika kritériích. Je to jak čtení mapy a zachování se podle ní.
Většina lidí si není schopna přesně uvědomit kde se na mapě života a momentálních racionálních faktů vyskutují, protože údaje ze kterých vycházejí jsou spostou mylných vědomostí, hlavně poošetilých názorů druhých na skutečnost, kterými jsme až přehlceni. V podstatě jsme dost ztraceni. Samozřejmě pak můžeme sice vědět kam se chceme dostat a na mapě to najít, ale nejsme schopni určit rozumově ani směr, kterým vyrazit dál, natož nějakou silnici, či cestu. Proto mnoha lidem daleko více vyhovuje a mají o dost lepší výsledky s intuitivní objížďkou racionálního uvažování. Samozřejmě to funguje také jen poněkud, protože racionální přístup do toho pořád kafrá a intuitivně založení lidé ho pak obviňují z neschopnosti a naprosto neprávem, protože za jeho potíže není zodpovědný samotný proces, ale nesmyslná data, ve kterých se logicky zorientovat nelze.
Například nám bylo ať již přímo, nebo nepřímo vštěpováno a vštípeno, že matika je logickým procesem. Figu borovů. Může a nemusí. Stejně tak nám bylo vštípeno, že logika začíná nějakým předpokladem, který pak je nutno jakýmsi prý logickým procesem negovat a buďto vyvrátit, nebo nevyvrátit a dokud není předpoklad vyvrácen, je prý logické ho uznat za platný. Vůbec se ten postup nezabývá tím, že vymyslet si předpoklad je nelogické. Je to jak píchnout do mapy poslepu prst a vyrazit jak Jára Cimrman všemi možnými nesprávnými cestami a ještě k tomu z jiné pozice. Naopak, logické je nastartovat logický proces nějakým empirickým faktem a misto negace použít indukci, založenou na srovnávání dalších empirických zkušeností a poskládat abstraktní kompozici z takových faktů do logických celků a závěrů, uvést do pohybu proces realisticky tvůrčí, nikoliv abstraktně destruktivní. Je to až neuvěřiltelné, co vše jsme učitelům dokázali zblajznout, stejně jako to zblajzli oni a papouškujou to dál.
Osobně s Tebou naprosto souhlasím, že zavrhovat rozumové myšlení je nesmysl a že je přesně tím, co nám umožňuje tvořit, i když intuitivní tvorba má také své půvaby. Mám pocit, ale jen pocit, ža zatímco intuitivní tvorba nám přináší pouze vyjádření informací o minulosti a přítomnosti, racionální tvorba nám dovoluje tvořit ještě neexistující budoucnost tím, že logicky fantazírujeme na základě minulého a přítomného, ale faktuálního, abychom to, co se nám pak líbí, uváděli do provozu jako budoucnost. Dokonce mám pocit, že bez té rozumové složky nelze ani pořádně využívat složku intuitivní. Celý ten spor nejspíše vyznívá z "vědekého" přístupu zjednodušování komplexních záležitosí na nějaké primitivní okleštěnosti, jakási torza reality, která samozřejmě mrzačí jak naši intuici, tak náš rozum a duši. Už samotná snaha vědů zabývajících se fyzikou, dopracovat se nějaké jednoduché rovnice, která by popisovala veškeré dění ve vesmíru, dává tušit, jakou si to vytvořili imbecilní filosofii, kterou nám všem nutí. Hedají jakýsi kámen mudrců, který je někde úplně jinde a v něčem jiném a definitivně není popisný, ale tvůrčí.
S laskavým pozdravem, Slávek.
Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.