Aktuálně: Nový finanční systém - SPDR nabízí doživotní měsíční rentu, oddlužení. financování vlastních projektů. Více zde...
Město Krnov - Dobré srdce Krnova - QR platba na účet města Krnova - Pomoc postiženým při povodních. Více zde...

Mimův vyvíječ vodíku - pokus o repliku

Souhrn všeobecných informací nejen pro "Vodíkáře".
Odpovědět
PeTr1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 341
Registrován: úte 03 črc 2007 23:20
Dostal: 3 poděkování

Příspěvek od PeTr1 »

Mě se osvědčila kyselina citronová.A sůl ti rychle zanese elektrody.No dělej jak chceš.Nebudu tě přemlouvat.A když nebudeš probublávat vzduch vyvíječem tak se ti elektrody obalý bublinkama a bude ti proud klesat a pak budeš pořad ředit vodu a přidávat kyselinu a tak dal.


Uživatelský avatar
jeff
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1140
Registrován: pon 28 lis 2005 1:25
Bydliště: Praha
Dal: 33 poděkování
Dostal: 95 poděkování
Kontaktovat uživatele:

sůl

Příspěvek od jeff »

Je známá věc, že každá pramenitá voda obsahuje různé soli v menším, či větším množství. Ovšem není sůl jako sůl a Peter měl zřejmě na mysli nejznámější sůl a to je sůl kuchyňská NaCl, která je absolutně nevhodná, jelikož obsahuje chlor. Nerez, která je zcela innertní prakticky ke všem chemikáliím se začne chovat ůplně jinak, smícháte-li kyselinu sírovou a chlorovodíkovou, začne se před očima rozpadat. Prostě je lepší se vyvarovat chloru.

Jeff


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: sůl

Příspěvek od Ilem »

jeff píše:Je známá věc, že každá pramenitá voda obsahuje různé soli v menším, či větším množství. Ovšem není sůl jako sůl a Peter měl zřejmě na mysli nejznámější sůl a to je sůl kuchyňská NaCl, která je absolutně nevhodná, jelikož obsahuje chlor. Nerez, která je zcela innertní prakticky ke všem chemikáliím se začne chovat ůplně jinak, smícháte-li kyselinu sírovou a chlorovodíkovou, začne se před očima rozpadat. Prostě je lepší se vyvarovat chloru.

Jeff
Udělal jsem stovky pokusů s obyčejnou kuchyňskou solí a zaznamenal jsem pouze zmatnění povrchu elektrody. Žádný měřitelný úbytek. Chtěl jsem jen naznačit Wh 173 jak si rychle vlít do žil naději, aniž by musel běžet do krámu něco shánět, protože NaCl má doma každý. Jasně, že to není na trvalé použití, ale pokud má tak čistou vodu, jak se zdá, něčím ji obohacovat musí. Kdybych věděl, jaká se kolem toho rozpoutá diskuze, nic bych nepsal.
Když se následně zeptal, jestli víc bublinek znamená víc vodíku, pochopil jsem, že má před sebou ještě dlouhou cestu.
Pro mě za mě se do vyvíječe třeba vymočte a bude fungovat taky. Jen nemám tušení, jak rychle budou ubývat elektrody. Howgh.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
wh173
Starší člen
Příspěvky: 101
Registrován: stř 01 lis 2006 10:05
Bydliště:
Dostal: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wh173 »

Jeff: děkuji za vyčerpávající odpověd, teď už mi je jasný proč by tam ta sůl neměla - nedocházel mi ten chlór ;)
Ilem: s těma bublinkama jsem jen špatně položil otázku... samozdřejmě je mi jasný, že víc bublinek = víc plynu ;)


Who told you, you could do this like that?
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: sůl

Příspěvek od Ilem »

berky píše:Ileme, to že Ti slaná voda nežere lektrody je divné, ale buď rád. Jeff a Peter mají pravdu - sůl fakt nepoužívej. Nejde jen o elektrody, ale představ si, co by chlór nebo chlorovodík udělaly s motorem... Je to svinstvo a proto bych sůl nepoužíval, ale je to samozřejmě Tvoje věc.
Pořád tady melu o prvních pokusech. Než to půjde do motoru, bude ještě mnoho změn. A pokud se nedá používat voda, která obsahuje nepatrnou koncentraci NaCL, pak nemá cenu vůbec se do toho pouštět. Litr destilky přijde na pumpě na 10 Kč a přitom to není destilka, jen víceméně elektricky demineralizovaná voda. Opravdová destilka bude nejspíš dražší než benzín. Chci používat vodu třeba i z potoka, u které vůbec nevím, jaké soli jsou v ní rozpuštěny Nebo i mořskou vodu, když budu na dovolené u moře . Jedině tak má cenu do toho jít.
A co chlórovaná voda z městského vodovodu???


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

soli

Příspěvek od Ilem »

Když už jsme u těch solí, zkusil někdo z vás změřít V/A a V/BP charakteristiky elektrolytu při jeho různých koncentracích a porovnat je? Já částečně ano. Objevují se tam zajímavé závislosti, zvlášť když si potom z naměřených hodnot spočítáte průběh BP/W. Když se k tomu přidají ještě různé vzdálenosti elektrod,...
Rád bych se k tomu ještě vrátil, ale je to časově hrozně náročné. Několik minut trvá, než se po změně ustálí vývin na měřitelnou hodnotu.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
wh173
Starší člen
Příspěvky: 101
Registrován: stř 01 lis 2006 10:05
Bydliště:
Dostal: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

EC

Příspěvek od wh173 »

když už sme u toho, tak skoušel jste někdo měřit EC vody kterou do toho lejete?


Who told you, you could do this like that?
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: EC

Příspěvek od Ilem »

wh173 píše:když už sme u toho, tak skoušel jste někdo měřit EC vody kterou do toho lejete?
Asi jsem blbej, ale nevím, co je EC


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
wh173
Starší člen
Příspěvky: 101
Registrován: stř 01 lis 2006 10:05
Bydliště:
Dostal: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: EC

Příspěvek od wh173 »

Ilem píše:
wh173 píše:když už sme u toho, tak skoušel jste někdo měřit EC vody kterou do toho lejete?
Asi jsem blbej, ale nevím, co je EC
elektrická vodivost vody ... sou na to měřáky např.: http://www.conrad.cz/kapesni-meric-phec ... o+dp35978/


Who told you, you could do this like that?
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: EC

Příspěvek od Ilem »

wh173 píše:
Ilem píše:
wh173 píše:když už sme u toho, tak skoušel jste někdo měřit EC vody kterou do toho lejete?
Asi jsem blbej, ale nevím, co je EC
elektrická vodivost vody ... sou na to měřáky např.: http://www.conrad.cz/kapesni-meric-phec ... o+dp35978/
Tak to jsem samozřejmě měřil, jen jsem použil obyčejny ohmmetr a musel jsem to přepočítat. Největší vodivost (700 uS) měla naše studniční voda, nejmenší (už nevím kolik) destilovaná voda z Hornbachu. Destilka z Benziny měla dvojnásobek. Voda z městského vodovodu měla asi 600 uS. Uděláš si zlaté nebo nerezové elektrody o ploše 1 cm2 a změříš odpor.
G = 1/R
V Čechách se vodivost značí G


"Dum spiro spero"
Ciceron
PavelTC
Nový člen
Příspěvky: 18
Registrován: pon 21 kvě 2007 19:02
Bydliště: internet

nerez

Příspěvek od PavelTC »

Když bych řezal nerez plazmou (k ničemu lepšímu nemám přístup) nepozměnilo by ji to moc? Tam kde to řeže třeba železo to vypadá, jako by to bylo kalené. Tak jak na to bude reagovat nerez?


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sůl v elektrolytu

Příspěvek od Ilem »

Peter píše:Jeden obrázek ukáže víc než půlroční debata.
Jestli sůl vyžírá takhle pravidelné díry, dala by se použít místo vrtání :D


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
wh173
Starší člen
Příspěvky: 101
Registrován: stř 01 lis 2006 10:05
Bydliště:
Dostal: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Další pokus

Příspěvek od wh173 »

Tak jsem to zkoušel s vodou z řeky a bublá to o něco víc (ale tak jako na tom videu ne) a teklo tam asi 1,6A, pak jsem testnul i vodu z vodovodu s tou kyselinou citronovou, bublinek tam bylo podobně, ale teklo tam 0,6-0,8A (podle množství tej kyseliny). Plyn jsem skoušel zapalovat a hoří hezky ;).

Už se pracuje na ostrých elektrodách 150x250mm. Bohužel mám nerez jen tu 1,5mm, ale měla by to bejt 316. Mim někde psal že hodně záleží na kapacitě a kapacitu přece stanovuje dielektrikum(v tomto případě voda), takže by ta síla plechu neměla mít až takovej vliv, ne? Al mám 3mm tak ho skusim, případně snýtuju dva k sobě :D. Na krabici asi použiju starou autobaterku.


Who told you, you could do this like that?
sao
Zasloužilý člen
Příspěvky: 393
Registrován: sob 03 bře 2007 13:40
Bydliště: MORAVA
Dostal: 7 poděkování

zase ten eseista

Příspěvek od sao »

Jak si říkáme neustále s La : Musí na to být řidičák
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Odpovědět

Zpět na „Rozklad vody a vodík - všeobecně“