la píše:Ahoj , po chemickém způsobu vyrobení vodíku je třeba ten vodík vyprat probubláním v mírně slané vodě nejméně dvakrát za sebou, aby nedošlo k průniku par do pitné vody. Slaná ta voda musí být v pračce proto , že její znečištění v pračce se projeví jejím zakalením, tak se to dá v průhledné pračce snadno kontrolovat a tu vodu včas vyměnit.
Vážení kamarádi a přátelé fóra.
Podařilo se mě vyřešit bezpečnou výrobu H2 v domácích podmínkách ale má to háček jako vše.
Na rozdíl od elektrolýzy vzniká odpad – hlinitan sodný, který vyžaduje také opatrné zacházení. Má snahu se usazovat v dost pevné formě, tedy pozor na ucpávání odpadů !!! Raději všechny zbytky z výroby shromažďovat do kbelíku, vodu slít a bahýnko potom můžeme vyhodit do popelnice.V jednom obalu mléka který se dává do popelnice je hliníku pomalu na celý proces .
Mé povídání musím začít bezpečností.
Reakce louhu s hliníkem je velice bouřlivá při vzniku značného množství vodíku ale i tepla. Po ukončení reakce je sklenice ohřáta na 90 až 100 stC!
Proto si musíme připravit k ruce utěrku a kbelík s vodou pro případ nouzového řešení – prostě to tam celý vhodíme …...
Že vodík hoří a smíchaný se vzduchem je výbušný nemusím dále řešit, kuřáci pozor na to!
Závěry mých pokusů jsou následující:
1. Do sklenice dáme nastříhaný hliník. Čím menší kousky, tím bouřlivější reakce. Neřešíme množství hliníku, vývin H2 budeme regulovat ředěním louhu.
2. Do sklenice stříkneme injekční stříkačkou rozpuštěný koncentrovaný hydroxid sodný (NaOH na čištění odpadů) a uzavřeme víčkem opatřeným hadičkami a injekční stříkačkou s vodou - větší obsah je lepší.
3. Do vedlejší sklenice přidáme do vody trochu soli. Aby se vodík lépe propral tak na konec přívodní hadičky uvážeme kousek molitanu kdy se prostupem H2 vytvoří drobné bublinky
4. Z tohoto filtru můžeme odebírat H2 na plnění do lahví, nebo pro jistotu můžeme přidat ještě jeden filtr. Plynu je více než dost
Pro informaci:
Jeden litr H2 vyrobíme z 1 g Al + 1g NaOH + 3 g H2O
Pokud plníme např. 10 půllt. lahví tak zužitkujeme 500 až 700 ccm
= 0,7 lt H2.
Čistě teoreticky by vyrobené množství plynu bohatě stačilo, ale musíme počítat množství plynu na vyfouknutí vzduchu z vyvíječe, filtru a hadiček.
Pokud si uvědomíme že jedna polévková lžíce (PL) hliníku váží 20 g a PL louhu 15 g tak to nesmíme s tím dávkováním přehánět
Provozní postřehy:
S uzavíráním sklenice nemusíme spěchat, hliník velice rychle na vzduchu oxiduje a chvíli trvá než se s tím louh popere. Volil sem opačný postup než je běžný a raději reakci tlumím ředěním louhu.
Množství Al do sklenice neřeším a dávám cca tu PL. Abych urychlil zahájení reakce tak ji zahajuji koncentrovaným roztokem louhu.
Uvědomte si, že z té PL Al vyrobíte 20 lt H2 a proto to nesmíme s množstvím louhu přehánět. Na start dejte cca 5 ccm a rychlost reakce hlídejte postupným doléváním vody.
Klidně můžete dát více louhu, ale potom počítat s dodávkou většího množství vody a pak jedna stříkačka nemusí stačit. Ale toto si každy musí ošahat sám. Mě se osvědčilo dávkování pomocí injekčních stříkaček.
Když se sklenice za pár minut ohřeje na provozní teplotu tak je vývin H2 opravdu bouřlivý !!! Usměrníme ho přidáním vody injekční stříkačkou. Ne moc!, jen po troškách abychom docílili rovnoměrnosti vývinu H2. Z teploty vody nemusíme mít strach, zavařovačky snáší její pozvolný nárůst.
Proces ukončíme vstříknutím zbytku vody do sklenice. Tím omezíme prudký vývin plynu. Uvolníme stříkačku a další dávkou vody téměř ukončíme reakci. Protože výpary z vyvíječe dost zapáchají po louhu, tak je lepší definitivní ukončení reakce provést v zahradě, dílně, na balkoně nebo na verandě.
Odšroubujeme filtr, sklenici s louhem uchopíme do utěrky – pálí !!! a odneseme ji mimo obytnou místnost. Potom teprve otevřeme víčko a do sklenice po troškách - aby studenou vodou nepraskla, nalejeme další vodu.
Propláchneme, slejeme a zbývající hliník ponecháme ve sklenici s čistou vodou na příští použití…
Zdá se to složité ale není. Je potřeba si uvědomit že pracujete se žíravinou a proto nikam nespěchat a dopředu uvažovat co by se stalo kdyby? ….
JDE TO !!!
Hodně úspěchů v soběstačné výrobě H2 přeje
H.v.
PS- video nešlo připojit tak alespoň foto
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.