Aktuálně: Nový finanční systém - SPDR nabízí doživotní měsíční rentu, oddlužení. financování vlastních projektů. Více zde...
Město Krnov - Dobré srdce Krnova - QR platba na účet města Krnova - Pomoc postiženým při povodních. Více zde...

Magnetické Stínění-Clonky

Své příspěvky můžete psát do "Diskuze".
Odpovědět
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: ještě dodatek...

Příspěvek od adam.benda »

belamachina píše:obycajny plech co sa predava v tabulach 2x1m by nemohol byt?

mna skor zaujima hrubka toho plechu ci to nehraje dau dolezitu ulohu, asi nebude jedno ci ma ten plech 1mm alebo 5mm. ono sa to aj inak da ohnut ked je to hrube ako svina
Obyčejný plech je slitina železa s uhlíkem (ocel) a právě vhodný není, protože absorbuje magnetický pole velice málo. Tak málo, že obyčejný plech zkrátka nemůžeme použít. Magneticky měkký materiál (viz. výše) je podmínkou.. bohužel.

Tloušťka materiálu roli hraje.. s rostoucí tloušťkou roste schopnost absorbce (ověřil DrJarda - viz. webová stránka, popisující jeho stavbu Omegy).


Uživatelský avatar
wh173
Starší člen
Příspěvky: 101
Registrován: stř 01 lis 2006 10:05
Bydliště:
Dostal: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

plech

Příspěvek od wh173 »

mely by stacit trafoplechy s vokou indukcnosti (normalne maj vic jak 1), naohybat do L a pak je muzete skladat na sebe... na magnetickou tvrdost se vykaslete... neni tam menici se magneticky pole..

ale stejne si myslim ze to zastavi nekde v rovnovaznym stavu...


Who told you, you could do this like that?
Uživatelský avatar
DrJarda
Stálý člen
Příspěvky: 56
Registrován: stř 22 srp 2007 19:13
Bydliště: blízko Rakovníka

Příspěvek od DrJarda »

Trošku problém při hledání výrobků z Permalloye je ten, že nejsou pod tímto názvem, ale pod obchodními názvy.
Konktrétně třeba na http://www.ryston.cz/windows-1250/magnetics.html
je na výběr dost typů permalloyů, ale nevím jak by se tvářili na maloobchodní objednávku typu "3 dm čtverečný nějakého plechu z Permalloye". Chce to člověka s většími znalostmi než mám já. A možná také s větší peněženkou :laugh:

Více na http://www.ryston.cz/
firma MAGNETICS a firma VAC


Uživatelský avatar
DrJarda
Stálý člen
Příspěvky: 56
Registrován: stř 22 srp 2007 19:13
Bydliště: blízko Rakovníka

Příspěvek od DrJarda »

DrJarda píše:Chce to člověka s většími znalostmi než mám já.
Který typ by byl vhodný? Co na to třeba Adam nebo Akord i ostatní členové fóra?


boboo

Příspěvek od boboo »

Podívejte se na tyto stránky,používají tam k odstínění magnetů kovový kalíšek a pro kontrolu stínění použili busolu,prý se a ni nehne ..... střelka:
kdf.mff.cuni/veletrh/sborník/rozsírene/Polak/22_Polak.html


jzemlak
Nový člen
Příspěvky: 16
Registrován: ned 09 zář 2007 19:38

Příspěvek od jzemlak »

boboo píše:Podívejte se na tyto stránky,používají tam k odstínění magnetů kovový kalíšek a pro kontrolu stínění použili busolu,prý se a ni nehne ..... střelka:
kdf.mff.cuni/veletrh/sborník/rozsírene/Polak/22_Polak.html
presne to jsem myslel...
pokusim se to jeste nejak nakreslit...


lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2448
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

stínění

Příspěvek od lajos »

v každém sluchátku jsou stíněné magnetky, pokud máte doma nějaké nefunkční kvůli kablíkům, ho rozlouskněte, se budete divit.


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

už jsem z toho tak magneticky měkkej .. :)

Příspěvek od adam.benda »

wh173 píše:mely by stacit trafoplechy s vokou indukcnosti (normalne maj vic jak 1), naohybat do L a pak je muzete skladat na sebe... na magnetickou tvrdost se vykaslete... neni tam menici se magneticky pole.. ....
Ano, trafoplechy se hodí, ale právě kvůli tomu, že jsou magneticky měkké (!!) .. Plechy mají indukčnost? Asi máš namysli vysokou permeabilitu, díky které dosáhneš vysoké indukčnosti cívky.. Což ovšem opět odpovídá magneticky měkkým matrošům. :D
Není tam měnící se magnetický pole? :lol: ..Za magneticky měkkým materiálem..? :lol: Zkoušel jsi to..?? :lol:


Přátelé já už nevím jakou barvičkou a jakou tloušťkou sem napsat, že pro naše aplikace potřebujeme jakýkoliv dost magneticky měkký materiál a protože Permalloy se blbě shání, trafo-plechy budou určitě dostupnější! :D Asi potřebujete důkaz toho tvrzení, nebojte, už pár vzorků trafo-plechů shánim a uděláme pěkně mapování magnetického pole. :hip:


martycz
Nový člen
Příspěvky: 3
Registrován: úte 07 srp 2007 6:37

stínění

Příspěvek od martycz »

Pánové magneticky měkký materiál o větší tloušťce se také požívá v basových reproduktorech, možná by vám to mohlo stačit.


jzemlak
Nový člen
Příspěvky: 16
Registrován: ned 09 zář 2007 19:38

Příspěvek od jzemlak »

jzemlak píše:
boboo píše:Podívejte se na tyto stránky,používají tam k odstínění magnetů kovový kalíšek a pro kontrolu stínění použili busolu,prý se a ni nehne ..... střelka:
kdf.mff.cuni/veletrh/sborník/rozsírene/Polak/22_Polak.html
presne to jsem myslel...
pokusim se to jeste nejak nakreslit...
:idea:
Tak jsem se pokusil nakreslit "hrnkovy" system odpuzovani magnetu, snad jsem nekde neudelal chybu... :|
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Zobrazení absorbce magnetického pole

Příspěvek od Akord »

adam.benda píše: ... chceš mi trvdit, že obrázek, o kterém je řeč, vystihuje situaci, kdy je k běžně prodávanému magnetu umístěn Permalloy s největší schopností absorbce mag. pole?? To skutečně ukazuje obrázek?? Co na něm vidíš ty? Já vidím situaci jakéhokoliv běžného plechu...
...Podívej pokud to na tvém obrázku má být situace opravdu vysoké absorbce mag. pole, tak to tomu prostě neodpovídá. Ale to ty přece doháje musíš vidět sám ne?? Původně bych měl řeči jenom na ten software, že asi bude někde něco špatně... ale když i teda ještě takhle... :|
Ano, já to nasimuloval rovnou na Permalloy. Lajos taky postrehl, že dobre stíní i takový materiál, který snese vysokou indukci, a tou práve Permalloy moc neoplývá, i když jsem vybral ten s tou nejvyšší, který jsem v seznamu mel. Sama vysoká permeabilita je nanic, pokud se materiál indukcí nasytí, pak vlastne klidová, nebo pracovní relativní permeabilita padá až na 1, tedy pri extrémním nasycení predstavuje totéž, co vzduch. Indukci je možné dále snížit tloušťkou, pokud to ale zásadne neovlivní pole, nebo možnost realizace.
Pri nízkých indukcích nejlépe stíní permalloy, protože má vysokou permeabilitu.
Pri vyšších indukcích (kolem 2T a víc) je nejlepší mekké čisté železo. (Extrémne čisté železo má navíc i témer extrémní permeabilitu i vyšší než permalloy). Takže z toho obrázku taky plyne, že pri dané tloušťce stínícího plechu je indukce až taková, že permalloy je na tom hur, než kdyby plíšek byl z mekkého železa. Moderní trafoplechy snáší dobre až 1.8T, a duvod, proč se uprednostňují pred obyčejným mekkým železem jsou strídavé ztráty vírivými proudy a hysterezí. Z mekkého železa bývají treba magnetické obvody relé (nebo bývalých telefonních relé, které mají dlouhou kotvu). Další z vysvetlení muže být, že nepoužíváš neodym, ale najaký slabší ferit nebo podobne, jinak by se takový plíšek rychle nasytil. Není mi problém snížit indukci natolik, aby ten uvedený permalloy stínil podstatne lépe, stejne se ale nic zásadní pri porovnání polí na obrázku neudeje (viz predešlé komentáre, co se nekde ubere, na jiném konci se jen pridá), nejblíže to sem mužu hodit.


lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2448
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

akord

Příspěvek od lajos »

V tom smyslu. Podívejte se na přiblblíček magnetu od sluchátka, jak je to perfektně odstíněný, je to takový kalíšek plechu pod ním a asi to žádná vzácnost nebude.
Trafoplechy čím jsou tenčí tím jsou kvalitnější (0,35mm) a možná i železo je vhodnější na stínění, nějakou sílu asi magnetu odebere ale musí se to prakticky použít (navrhnout) takový poměr tloušťky železa(na odstínění) a takovou kvalitu magnetu, aby vám zbyla síla magnetu, kterou potřebujete, ne?


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

simulace pro ferit.magnet

Příspěvek od Akord »

Tady doplňuji simulaci pro slabší feritový magnet, tak , aby sycení v permalloy nepresáhlo 0.7Tesla. Obrázky jsou samotný feritový magnet, pak se stínením i s polovičním stínením.
Pri hodnocení se je potreba dívat na obe strany, kde neco pribylo, jinde obvykle ubylo.
Též, pokud donutím jenom jednu stranu zeslábnout, pak se to projeví i na druhé, podle zvoleného zpusobu.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: Zobrazení absorbce magnetického pole

Příspěvek od adam.benda »

Akord píše:..... dobre stíní i takový materiál, který snese vysokou indukci, a tou práve Permalloy moc neoplývá, i když jsem vybral ten s tou nejvyšší, který jsem v seznamu mel. Sama vysoká permeabilita je nanic, pokud se materiál indukcí nasytí, pak vlastne klidová, nebo pracovní relativní permeabilita padá až na 1, tedy pri extrémním nasycení predstavuje totéž, co vzduch. Indukci je možné dále snížit tloušťkou, pokud to ale zásadne neovlivní pole, nebo možnost realizace.
Pri nízkých indukcích nejlépe stíní permalloy, protože má vysokou permeabilitu.
Pri vyšších indukcích (kolem 2T a víc) je nejlepší mekké čisté železo. (Extrémne čisté železo má navíc i témer extrémní permeabilitu i vyšší než permalloy). Takže z toho obrázku taky plyne, že pri dané tloušťce stínícího plechu je indukce až taková, že permalloy je na tom hur, než kdyby plíšek byl z mekkého železa. Moderní trafoplechy snáší dobre až 1.8T, a duvod, proč se uprednostňují pred obyčejným mekkým železem jsou strídavé ztráty vírivými proudy a hysterezí. ..... Další z vysvetlení muže být, že nepoužíváš neodym, ale najaký slabší ferit nebo podobne, jinak by se takový plíšek rychle nasytil. .....
Díky, Akorde, za velice podstatné informace. :good:
Říkal jsem si, že logicky musí dost figurovat i indukce, ale ta permeabilita mě trochu mátla... Takže vlastně vzhledem k tomu, že asi všichni používáme neodymiové magnety, pro naše aplikace jsou vhodné magneticky měkké materiály, které mají vyšší únosnosti magnetické indukce.. ..jestli to zaobaleně říkám správně..
Ohledně magnetů.. používám neodymiové N38.. ..Člověk, který mi můj materiál poskytl, říkal, že je to Permalloy... pravděpodobně to celou dobu nebude pravda a budu mít materiál, který je shodný s trafoplechy.. takže slitinu Fe+Si... a ne Fe+Ni (Permalloy)..


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

"zachování" magnetickéhho pole v rovnováze

Příspěvek od adam.benda »

Akord píše:Tady doplňuji simulaci pro slabší feritový magnet, tak , aby sycení v permalloy nepresáhlo 0.7Tesla. Obrázky jsou samotný feritový magnet, pak se stínením i s polovičním stínením. ....
Perfektní, teď je to přesně ono. :good:

Skutečně bude na jedné straně intenzivnější mag. pole, protože jsme umístili mag. měk. mat. na druhou stranu? Vždyť magnetické pole na absorbované straně není nijak tlumeno... je přece jenom "nahusto" absorbováno do toho materiálu... je pouze deformováno.. a tak by měla být intenzita pole na neabsorbované straně stejná..? Co ty (vy) na to?


Odpovědět

Zpět na „Seriál o magnetech + Diskuze“