Aktuálně: Nový finanční systém - SPDR nabízí doživotní měsíční rentu, oddlužení. financování vlastních projektů. Více zde...
Město Krnov - Dobré srdce Krnova - QR platba na účet města Krnova - Pomoc postiženým při povodních. Více zde...

Diskuze k seriálu o magnetech

Své příspěvky můžete psát do "Diskuze".
Odpovědět
belamachina
Zasloužilý člen
Příspěvky: 328
Registrován: stř 17 led 2007 1:59
Dostal: 1 poděkování

Re: magnet

Příspěvek od belamachina »

DrJarda píše:
Akord píše: Ja si z toho patentu pamatuju sice jen 36000 Gauss, ale možná špatne. Chci ale ríct, že i na 3.6 Tesla neznám zatím žádný materiál, netož ješte na prípadných 36T.
Na
http://www.supermagnete.de/cze/magnets. ... blocks_big
u magnetu typu Q-40-40-20-N popisují stavbu energetického magnetu, kde uvádějí dosažení 3,2 Tesla skoro jako senzaci...
oni tam maju taku tabulku a N52 ma 1.47 T. otazka je ci sa ta hodnota zvacsuje s objemom magnetu. ak by sa nascitali vsetky pouzite magnety mozno by to bolo tych 36 T.


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

indukcia sa sčítať klasicky nedá

Příspěvek od Akord »

Aj ja považujem za limit tak do 3 Tesla, pokiaľ je fakt vhodný tvar nástavcov z vhodného materiálu. Inak sa väčšia indukcia akýmkoľvek skladaním aj hory magnetov dosiahnuť nedá.
Nedá sa sčítavať. Väčšie indukcie zatiaľ dosahujú len bez železa vo vzduchových alebo supravodivých cievkach.


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

analogie

Příspěvek od Akord »

Magnetická indukce je trochu analogická proudové hustote.
Pokud se zeptám, zda je možno sečíst dovolenou proudovou hustotu v medeném vodiči,
pak mi asi nekdo odpoví, že ne, protože je pro dané použití daná, nebo konstantní.
Treba v pojistce je taky daná, vodič se propálí. To ale umožnuje i tvrdý zdroj napetí, umožnující dodat porádný proud. Magnet se ale navíc chová spíše jako zdroj proudu, než napetí. Takže neumožní vetší magnetický proud ani pri jeho magnetickém zkratu.
Proudová hustota na povrchu pólu je tím taky dána.
Magnetický proud(tok) se merí ve Weberech a je to součin indukce a na ni kolmé plochy.
Co se týče železa, pak pri vetší magnetické proudové hustote se vratne ničí jeho vodivost a další část magnetický proud dále nevede. Nelze v nem docílit vetší magnetickou proudovou hustotu (je potreba rozlišovat elektrický proud a magnetický proud jako fiktivní proud).


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Informace

Příspěvek od adam.benda »

Díky pepo.bn, ještě bych to mohl doplnit svým novým souhrnem praktických informací o magnetizmu... tam je taky zmínka o mag. tvrdých a měkkým materiálech... zde:
http://magnetizmus.adambenda.net

Narazíte tam na hodně věcí, které znáte, ale takové ty zajímavější kapitoly by mohly být:

6. Materiály magneticky tvrdé a měkké
7. Výroba a regenerace permanentního magnetu
9. Tvarování magnetického pole
10. Měření a mapování magnetického pole


Snažil jsem se dokument sepsat spíše jako souhrn praktických, než teoretických informací...


belamachina
Zasloužilý člen
Příspěvky: 328
Registrován: stř 17 led 2007 1:59
Dostal: 1 poděkování

magneticke tienenie

Příspěvek od belamachina »

http://www.mumetal.com/mumetal_specifications.html
alebo
http://www.goodfellow.com/csp/active/static/A/NI03.HTML

toto je mozno tiez alternativa

http://www.magnetic-shield.com/products/alloys.html

kto viete zhodnotit uzitocnost tohoto materialu na zaklade jeho deklarovanych vlastnosti , prosim o vyjadrenie.

inak ma napadla jedna myslienka ze by sa dali vyuzit vacky ako u spalovacich motorov na oddalovanie a priblizovanie / repoziciu magnetov


Uživatelský avatar
martinq
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1235
Registrován: pon 27 bře 2006 16:33
Bydliště: Prágl
Dal: 31 poděkování
Dostal: 203 poděkování

GEET a magnetický pol Země

Příspěvek od martinq »

Třeba to někomu pomůže
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Vím, že vím vše, aneb meditace o ničem.
xiak

hm

Příspěvek od xiak »

Ked celkova sila ktorou, je gulicka pritahovana magmetmi je vecsia ako tiaz tej gulicky, tak ma tendenciu sa s magmetmi spojit ako spadnut dolu. Ale kedze po obvode je viacej magnetov a kazdy z nich gulicku pritahuje, tak zostava na mieste, inak by sa musela roztrhat. :)
Moze byt taketo vysvetlenie?


bus

Re: Diskuze k seriálu o magnetech

Příspěvek od bus »

[quote="kutill"]… zkrátka, s magnety a magnetismem vůbec lze zažít velmi mnoho poutavého a zajímavého, … navíc v nich spousta lidí (včetně mne) spatřuje "nevyčerpatelný zdroj energie pro budoucí generace" ......

A jak odchýlit světlo magnetem, třeba baterky?? Kolik T je třeba??


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: Diskuze k seriálu o magnetech

Příspěvek od adam.benda »

bus píše:citace:… zkrátka, s magnety a magnetismem vůbec lze zažít velmi mnoho poutavého a zajímavého, … navíc v nich spousta lidí (včetně mne) spatřuje "nevyčerpatelný zdroj energie pro budoucí generace" ......

A jak odchýlit světlo magnetem, třeba baterky?? Kolik T je třeba??
Máme tady "hned vedle" vlákno Zmagnetovaný laser ... Zabýváme se tam ovlivněním fotonů magnetickým polem... ..zkoukni to... a pokud bys cokoliv měl k tomu, co říct, řekni tam prosím vše, co víš..

...a to se prosímpěkně týká všech, jsme tam docela nahraný, tak kdokoliv cokoliv ví o ovlivnění fotonů magnetickým polem, podělte se s náma o své vědomosti :)


y

magnet

Příspěvek od y »

Tento magnet som vytiahol z pevného disku. Spoľahlivo drží na "nemagnetickom" nereze. Pri magnetických materiáloch ho trhá z ruky. Zaujímavý je pliešok, na ktorom je prilepený. Napriek sile magnetu je nemagnetický, ani neprepúšťa magnetizmus. Vie niekto aký je to materiál? Jeho obchodný názov?
Ďakujem za odpoveď. y.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
wh173
Starší člen
Příspěvky: 101
Registrován: stř 01 lis 2006 10:05
Bydliště:
Dostal: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: magnet

Příspěvek od wh173 »

y píše:Tento magnet som vytiahol z pevného disku. Spoľahlivo drží na "nemagnetickom" nereze. Pri magnetických materiáloch ho trhá z ruky. Zaujímavý je pliešok, na ktorom je prilepený. Napriek sile magnetu je nemagnetický, ani neprepúšťa magnetizmus. Vie niekto aký je to materiál? Jeho obchodný názov?
Ďakujem za odpoveď. y.
ten magnet bude urcite neodymovy, ale ten pech je zajimavy.. z jakeho disku jste ho vyndal? (znacka, stari?)

diky


Who told you, you could do this like that?
y

disk

Příspěvek od y »

asi Hitachi 1992


Uživatelský avatar
jeff
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1140
Registrován: pon 28 lis 2005 1:25
Bydliště: Praha
Dal: 33 poděkování
Dostal: 95 poděkování
Kontaktovat uživatele:

magnet

Příspěvek od jeff »

Občas něco likviduju, tak mi také lesccos zůstane. Mám magnet také z nějakého HDD a jeho vlastnostmi jsem se trochu zabýval. Pro porovnání jsem použil i dva obyčejné feritové magnety na úplně obyčejném kusu ocelového plechu. Krom toho, že neodym z disku má větší sílu, je výsledek stejný a sice, že ze strany plechu je pro feromagnetické materiály prakticky neutrální, bez magnetismu, pro magnet se pak jeví, jako běžný feromagnetický materiál, to znamená, že se k tomuto plechu přitahuje. Otočíme-li plech ze strany magnetu, zjistíme jakýmkoliv magnetem, že je polarizován po podélné ose, čímž plech, na který je přilepen působí magnetický zkrat, všechny siločáry procházejí plechem a navenek se jeví jako nemagnetický.
Na zkušebním vzorku jsem použil plech tl 3mm a magnety průměru 27mm, remanence 350mT. Jsou umístěny střídavě, jeden S pólem na plech a druhý N pólem na plech tak, jak je to i v případě neodymu z HDD. Chtěl jsem jen napsat, že se nejedná o žádný zázračný materiál, jen o atypický magnet.

Jeff
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


y

pre Jeff

Příspěvek od y »

Ďakujem.,

...mám po zázraku.
y


xiak

Příspěvek od xiak »

Odkial sa berie tolko energie z uránu? Pri jeho rozštiepení je poznať kolko energie obsahuje. Je to podobné, ako energia v magnete...


Odpovědět

Zpět na „Seriál o magnetech + Diskuze“