Aktuálně: Nový finanční systém - SPDR nabízí doživotní měsíční rentu, oddlužení. financování vlastních projektů. Více zde...
Město Krnov - Dobré srdce Krnova - QR platba na účet města Krnova - Pomoc postiženým při povodních. Více zde...

Magnetické Motory

Magnetické motory, apod.
Odpovědět
JiMi
Zasloužilý člen
Příspěvky: 436
Registrován: stř 05 pro 2007 16:17
Bydliště: ta jižní morava

Příspěvek od JiMi »

Akord píše:Radiálne magnetované toroidy mají smysl pouze v prípade jejich malé tloušťky, jinak se jedná o zneužití materiálu, a to normálne nikdo delat nebude. Není z toho žádný užitek. Pokud je to treba kvuli tvaru pole, pak se takové divočiny delají nástavci. To jako kdyby nekdo po výrobci chtel, aby mu dal pul kila severního pólu(uvnitr toroidu) a kilo jižního. Pokud to prepočítáme na plochu a objem. Stejne si severní poly udelají své jižní a jižní své severní. Nevím, proč na tom ti autori bazírují, možná to nemeli čím zmerit.
A v tom to právě je. Daleko jednodušší pro normální replikátory je pořídit magnet dle specifikace, i když se to blbě shání, než vyrábět pólové nástavce.
Pro představu, jak by takové pólové nástavce mohly vypadat po nasazení na běžný hranol-magnet (ta příčka uprostřed). Nechci podceňovat běžného zkoumače, ale asi si raději měsíc počká a pár stovek připlatí.
Ale můžu se mýlit a je tu někdo, kdo udělá nástavce i unašeče pro kohokoliv přes SZ.
JiMi
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Přestavba motoru Š120 na stirling
tbest
Zasloužilý člen
Příspěvky: 444
Registrován: čtv 11 led 2007 0:55
Dostal: 1 poděkování

Nástavce

Příspěvek od tbest »

JiMi píše:
Akord píše:Radiálne magnetované toroidy mají smysl pouze v prípade jejich malé tloušťky, jinak se jedná o zneužití materiálu, a to normálne nikdo delat nebude. Není z toho žádný užitek. Pokud je to treba kvuli tvaru pole, pak se takové divočiny delají nástavci. To jako kdyby nekdo po výrobci chtel, aby mu dal pul kila severního pólu(uvnitr toroidu) a kilo jižního. Pokud to prepočítáme na plochu a objem. Stejne si severní poly udelají své jižní a jižní své severní. Nevím, proč na tom ti autori bazírují, možná to nemeli čím zmerit.
A v tom to právě je. Daleko jednodušší pro normální replikátory je pořídit magnet dle specifikace, i když se to blbě shání, než vyrábět pólové nástavce.
Pro představu, jak by takové pólové nástavce mohly vypadat po nasazení na běžný hranol-magnet (ta příčka uprostřed). Nechci podceňovat běžného zkoumače, ale asi si raději měsíc počká a pár stovek připlatí.
Ale můžu se mýlit a je tu někdo, kdo udělá nástavce i unašeče pro kohokoliv přes SZ.
JiMi

S nástavci se opravdu dají dělat divočiny, můžeme tvarovat pole téměř jak chceme, ale v tomhle komkrétním případě si nejsem jist, jestli by nebyla na škodu nestejná intenzita pole po celé ploše ''kotvy''. Na koncích ramen bude o něco slabší a taky by asi dělalo neplechu to, že by se magnety rotoru chtěli přitáhnout právě k magnetickému nástavci. Asi jsem to špatně vyjádřil a možná se i mýlím, ale vycházím z mých pozorování. Jinak pro ty co chtějí experimentovat s tvarováním magn. pole přikládám obrázky. Mě to samozřejmě nefungovalo. Asi mi není zhůry dáno...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


JiMi
Zasloužilý člen
Příspěvky: 436
Registrován: stř 05 pro 2007 16:17
Bydliště: ta jižní morava

Re: kolotoč

Příspěvek od JiMi »

martin11 píše:...dnes večer budu rýsovat 4 hraný stator...zahledl jsem to YOUTUBE..a nemužu to znova nalézt.tak to musim vymyslet....neviděl to někdo,,.
Je to normálně na
http://www.ospmm.org/whipmag/
mezi těma fotkama až skoro dole. žádný video jen fotky. Ale je to nějaký divný, protože na tom rotoru mají magnety pokaždé jinak .
JiMi


Přestavba motoru Š120 na stirling
tbest
Zasloužilý člen
Příspěvky: 444
Registrován: čtv 11 led 2007 0:55
Dostal: 1 poděkování

Re: kolotoč

Příspěvek od tbest »

JiMi píše: Je to normálně na
http://www.ospmm.org/whipmag/
mezi těma fotkama až skoro dole. žádný video jen fotky. Ale je to nějaký divný, protože na tom rotoru mají magnety pokaždé jinak .
JiMi
Nám dojem, že spoustě těch replikátorů uniká jeden detail. Podle strobo videa, se rotor i satelit točí po směru hodinových ručiček. Ostatně je vidět i na původním videu, že satelit roztáčí ve stejném směru jako rotor. Zkusil jsem to a s plochým magnetem na statoru mi nejde dosáhnout tohoto jevu. Vždy se točí na druhou stranu, než rotor. Ve vysokých otáčkách se přestane točit, jen kmitá sem a tam. Když tak na to koukám, i kdyby to běželo, nevím jestli by tenhle systém měl význam. Na první pohled jednoduchá konstrukce, se mi zdá pro smysluplné využití nevhodná.


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

Diametrální orientace není radiální orientace, nejsem si však jistý, kterou skutečne treba, predpokládal jsem, že radiální. Radiální má jeden pól vevnitr kruhu a druhý vne, diametrální má totéž, ale jenom na pulce kruhu, pak se polarity prohodí, takže jakoby byl z velké magnetické kostky vyríznut prstenec, kterého os by byla kolmá na magnetizaci kostky.
Pokud bych ale já rešil tento problém, pak chytím bežný axiální toroid, a premagnetuju mu smer, udelám po bocích cívky treba z 1.5mm2 Cu drátu s pár desítkami závitu(jako péro na nepokoji hodinek), a pustil tam pres porádný stykač zkratový proud z baterie elektrolytu nekolik milifarad nabitých na pár stovek voltu. Železo v obvodu nemá smysl, protože vnáší indukčnost a snadno se presytí. Stykač to nemusí vydržet vícenásobne, ale staré stykače stejne končí ve šrotu. Není to sice dokonalé rešení, protože magnety bývají anizotropní, ale je jedno z možných. Ferity treba z reproduktoru jdou takhle premagnetovat mnohem snáze.


JiMi
Zasloužilý člen
Příspěvky: 436
Registrován: stř 05 pro 2007 16:17
Bydliště: ta jižní morava

Příspěvek od JiMi »

Akord píše:Diametrální orientace není radiální orientace, nejsem si však jistý, kterou skutečne treba, predpokládal jsem, že radiální. Radiální má jeden pól vevnitr kruhu a druhý vne, diametrální má totéž, ale jenom na pulce kruhu, pak se polarity prohodí, takže jakoby byl z velké magnetické kostky vyríznut prstenec, kterého os by byla kolmá na magnetizaci kostky.
To mě vůbec nedošlo, že radiální tu může být myšleno v přesném slova smyslu (od středu ven). Jestli to tak je, tak opravdu spíš všichni mluví o té diametrální magnetizaci (prstenec vyříznutý z kostky). Řekl bych, že kdo si bude pořizovat ty toroidy, musí si jó důkladně ohlídat, co vlastně po těch prodejcích chce. Beru to tak, že lidi jsou všude stejní a jak může mít chaos v tom co chce zákazník, stejný chaos může mít i prodejce v tom, co vlastně prodává.
Se to zamotává a ještě nikdo nebyl v obchodě.
JiMi


Přestavba motoru Š120 na stirling
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

magnety

Příspěvek od martin11 »

AKORD...vřelé díky za info...tvuj popis je fantastický nema chybu, co je vlastně co....asi normalni lidi to chápou...ale...měj se mnou soucit -prosím - :oops: :oops: namaluj mě to od ruky a pověs to sem na forum...myslim že nejsem sám kdo to nechápe...už jsem dostal dotaz jak to myslíš...ja tu jsem klidně za blba...ale snažim se....prosim namaluj i to přemagnetizování nějak lidsky od ruky s popiskama co je co...kolik voltů přes co a kam ...děkuju za všechny magnet amatéry MARTIN11 :lol: ps.nespěchá to až budeš mít čas


... věřím, že se " TO " povede ......
JiMi
Zasloužilý člen
Příspěvky: 436
Registrován: stř 05 pro 2007 16:17
Bydliště: ta jižní morava

Re: magnety

Příspěvek od JiMi »

martin11 píše:... namaluj mě to od ruky a pověs to sem na forum...myslim že nejsem sám kdo to nechápe...už jsem dostal dotaz jak to myslíš...
Nejsem Akord, ale jak to chápu já. A rozdíl je to teda obrovský.
JiMi
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Přestavba motoru Š120 na stirling
lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2448
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

jimi

Příspěvek od lajos »

No a možná ještě axiální, bývá to snad nejběžnější rozložení?


JiMi
Zasloužilý člen
Příspěvky: 436
Registrován: stř 05 pro 2007 16:17
Bydliště: ta jižní morava

Re: jimi

Příspěvek od JiMi »

lajos píše:No a možná ještě axiální, bývá to snad nejběžnější rozložení?
Ano, axiálně magnetováné (po ose toroidu) jsou prakticky všechny toroidy v nabídkách obchodníků. Ale to si umí představit nejspíš všichni.
Chtěl jsem to nakreslit rychle. Za chvilku už jdu domů.
JiMi


Přestavba motoru Š120 na stirling
jzemlak
Nový člen
Příspěvky: 16
Registrován: ned 09 zář 2007 19:38

Příspěvek od jzemlak »

Umel by tohle nekdo prelozit a uvest miry v mm. Rad bych se pustil do testovani, ale nejsem si jist prekladem. Je to vytazek z http://www.ospmm.org/whipmag/
Moc děkuju.

ALSETALOKIN FILES

Here are some dimensions of the 13x8 jig as shown on that other site.

Magnets:
Stator Magnets: 13 ea. K&J p/n 834DIA N42 grade, ring, 0.5 in dia, 0.25 in thick, ~3/16 central hole, diametrically polarized.
# Surface Field: 5340 Gauss
# Brmax: 13,200 Gauss
# BHmax: 42 MGOe

Rotor magnets: 8 ea. generic N35 grade, bar, 0.25 in dia, 0.5 in length, axially polarized.
#BHmax: ~35 MGOe

Stator magnet spacing: on a circle, radius 3.375 in, spaced 1.6 in apart around the circle (or every 27.7 degrees)

Stator magnets each mounted on (above) single ball bearing, 1/2 x 3/16 x 1/8

Rotor magnets equally spaced in rotor, with centerline (axis) of magnets 2.5 in from center.

Rotor on two ball bearings at center axle.


tbest
Zasloužilý člen
Příspěvky: 444
Registrován: čtv 11 led 2007 0:55
Dostal: 1 poděkování

whipmag - rozměry

Příspěvek od tbest »

JiMi dal srozumitelnější překlad, tak tady je obrázek základny :D
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) tbest dne čtv 07 úno 2008 9:46, celkem upraveno 3 x.


JiMi
Zasloužilý člen
Příspěvky: 436
Registrován: stř 05 pro 2007 16:17
Bydliště: ta jižní morava

Příspěvek od JiMi »

Zas tak náročný to není, co je in (inch), je v palcích, takže vynásobit 25,4 a je to v mm.
jzemlak píše:Here are some dimensions of the 13x8 jig as shown on that other site.
Tady jsou některé rozměry 13x8 bazmeku (jig=křepčit...takže US hantec) jak je ukázán na té druhé straně.
jzemlak píše:Magnets:
Magnety:
jzemlak píše:Stator Magnets: 13 ea. K&J p/n 834DIA N42 grade, ring, 0.5 in dia, 0.25 in thick, ~3/16 central hole, diametrically polarized.
# Surface Field: 5340 Gauss
# Brmax: 13,200 Gauss
# BHmax: 42 MGOe
Statorové magnety: 13 x K&J p/n 834DIA N42 (to je nejspíš nějaké obchodní značení tamnějšího prodejce) stupeň, kroužek, 12,7 mm průměr, 6,35 mm tloušťka, asi 4,76 mm vnitřní díra, polarizováno diametrálně (přes celý průměr).
Ty gaussy jsou daný tím typem N42 (a jsou nejspíš opsaný z katalogu)
jzemlak píše:Rotor magnets: 8 ea. generic N35 grade, bar, 0.25 in dia, 0.5 in length, axially polarized.
#BHmax: ~35 MGOe
Rotorové magnety: 8x běžný typ N35 stupeň, tyč, 6,35 mm průměr, 12,7 mm délka, osová polarizace.
Opět je důležitý ten typ N35, tak se to značí i u nás.
jzemlak píše:Stator magnet spacing: on a circle, radius 3.375 in, spaced 1.6 in apart around the circle (or every 27.7 degrees)
Rozmístění statorových magnetů: na kružnici o poloměru 85,7 mm, vzdálené od sebe 40,64 mm na kružnici (nebo každých 27,7 stupně)
jzemlak píše:Stator magnets each mounted on (above) single ball bearing, 1/2 x 3/16 x 1/8
Statorové magnety jsou nasazeny na (nad) jednoduchém kuličkovém ložisku, 1/2 x 3/16 x 1/8 (tady bych ty míry nechal v palcích).
jzemlak píše:Rotor magnets equally spaced in rotor, with centerline (axis) of magnets 2.5 in from center.
Rotorové magnety jsou rozmístěny rovnoměrně, středová vzdálenost (osová) magnetů je 63,5 mm od středu rotoru
jzemlak píše:Rotor on two ball bearings at center axle.
Osa rotoru je na dvou kuličkových ložiscích.

Co z toho jsi potřeboval vědět ? Podle mě je to vcelku jedno. Co koupíš, z toho to zkusíš sestavit. Pokud funguje princip, jsou konkrétní míry nedůležité.
JiMi


Přestavba motoru Š120 na stirling
JiMi
Zasloužilý člen
Příspěvky: 436
Registrován: stř 05 pro 2007 16:17
Bydliště: ta jižní morava

Kuš,...

Příspěvek od JiMi »

to mám z toho, že hujeřím.
JiMi


Přestavba motoru Š120 na stirling
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

martin11 píše:... namaluj i to přemagnetizování nějak lidsky od ruky s popiskama co je co...kolik voltů přes co a kam ...
Na to malování mi moc času nezustává, pak prozatím možná postačí upresnení:
Zkoušej magnetizaci na feritu, a výsledek s pilinama.
Polož toroid naplacato na stul, a na jeho plochu viň treba tri vrstvy pravotočive, jako když se díváš na hlemýžde, pak drát jakoby prostrč dírou a v opačném smeru/smyslu viň stejný počet závitu ja spodní strane, na které leží. Pohled na smysl je bez prozatímního otáčení magnetu, jakoby rentgenový. Vnejší konce po navinutí pak mají stejný smer, nejdou proti sobe a dají se společne odvinout jako jojo, nebo koberec. Na pár chybne započítaných závitech moc nezáleží, stejne jako na dalších vecech, proto jsem to predešle psal tak volne.
To byl radiální.
Diametrální bude mít budící cívku jednu, toroid se omotá jako špulka tak, že osa cívky bude kolmá na os toroidu, aby se to lépe delalo, je možno toroid zabalit obdélníkove do papíru, není potreba jej ke krajím zužovat, cívka bude mít prakticky stejné obdélníkové závity.
Axiální má os cívky totožnou s osou magnetu, a závit je proto kruhový, vinutý po povrchu válcové části toroidu.
Naposledy upravil(a) Akord dne čtv 07 úno 2008 17:59, celkem upraveno 1 x.


Odpovědět

Zpět na „Magnetismus“