![Eusa Naughty :enaughty:](./images/smilies/eusa_naughty.gif)
![Jump :jump:](./images/smilies/icon_jump.gif)
Jeff
Moderátor: rival
...reálná vrtule na doma s prumerem tak mezi 2 až 5m.
To ano, ale jde o plochu vrtule u ústí trombónu. Vstupní prurez trombónu bude ješte vyšší, než prurez opsaný tou 2m vrtulí. Jinak by šlo asi o nedorozumení.poota píše:Pro dosažení výkonu 30W při rychlosti větru 2,6 m/s, pokud se docílí pouhého zdvojnásobení jeho rychlosti, a to i při započítání odporů, vychází průměr vstupního hrdla 1m.
Pokud tím myslíš vrtuli na výstupu z trombónu, tak jde o dokonalé nedorozumění. Průměr vstupního hrdla trombónu je v uvedeném příkladě 1m, jeho plocha tedy 0,785 m čtverečního. Opravdu umím psát to, co chci napsat. AR má v uvedeném příkladu zdvojnásobit rychlost proudu vzduchu, kdybychom nezahrnuli ztráty, měla by být plocha výstupního hrdla asi 0,39 m čtverečního, což má kruh o průměru 70 cm. Snad není tak těžké to přepočítat, a pokud je v tom chyba, tedy na ni upozornit. Rozhodně by bylo věci ku prospěchu, kdybychom oba mluvili o téže věci a oba zřetelně - poota... jde o plochu vrtule u ústí trombónu. Vstupní prurez trombónu bude ješte vyšší, než prurez opsaný tou 2m vrtulí. Jinak by šlo asi o nedorozumení.
Rozumím, ale je v tom chyba. Jenom verifikuji, že pokud vstupní prurez je 1m2 a vstupní rychlost 1m/s, tak podle citované úvahy bude napríklad výstupní rychlost 2m/s pri prurezu 0.5m/s. Protože výkon je rovný součinu prutoku a tlaku (nebo práce je rovna součinu tlaku a objemové zmeny) začne být postupne jasné, že tento nárust výkonu na výstupu(zmenšený prurez a zvetšená rychlost) je spojený s rozdílem tlaku mezi vstupem a výstupem. Tento vstupní pretlak zpusobí, že vstupní prurez začne klást odpor až potud, kdy výkon na výstupu nebude stejný, jako na vstupu. Z výstupu trychtýre nikdy nelze dosáhnout vetší výkon, než na vstupu práve v dusledku pretlaku. Tento však v principu není zpusobený odporem trychtýre, ale odporem vuči zrychlení hmoty vzduchu(stejne jako si žádá výkon akcelerace auta), co predstavuje zvetšování pohybové energie. Dusledek je takový, že plocha vstupního prurezu trombonu pro určitý výkon nemuže být menší, než plocha opsaná vrtulí, protože vrtule je pro využití energie volného proudu optimální s hranicí účinnosti 59 procent(Betzuv limit, s optimální výtokovou rychlostí 1/3 vstupní) . Rybí ocas je zrejme taky jiná optimální verze využití volného proudu. Je možné, že výsledky obou optim nejsou stejné, ale nejakou šokující odchylku bych nečekal, jde o to, kolik okolního vzduchu se reálne účastní procesu.poota píše: pokud budeme zvyšovat rychlost zmenšováním plochy, bude se měrný výkon (na jednotku plochy) zvětšovat s druhou mocninou nárůstu a současně se bude zmenšovat úměrně se zmenšující se celkovou plochou:
2x rychlost = 4x výkon (měrný) x 1/2 plochy = 2x výkon (využitelný)
Zjednodušeně se tedy dá říci, že kolikrát se nám podaří zvýšit rychlost proudění (tímto způsobem!, jinde to neplatí!), tolikrát se nám zvýší výstupní/využitelný výkon oproti vstupnímu výkonu, který je dán vynásobením měrného vstupního výkonu a vstupní plochy.
Podle mne úvaha nemá chybu to v žádném případě, mám z toho ale dojem, že tady přece jde o něco jiného.Akord píše:Rozumím, ale je v tom chyba. Jenom verifikuji, že pokud vstupní prurez je 1m2 a vstupní rychlost 1m/s, tak podle citované úvahy bude napríklad výstupní rychlost 2m/s pri prurezu 0.5m/s. Protože výkon je rovný součinu prutoku a tlaku (nebo práce je rovna součinu tlaku a objemové zmeny) začne být postupne jasné, že tento nárust výkonu na výstupu(zmenšený prurez a zvetšená rychlost) je spojený s rozdílem tlaku mezi vstupem a výstupem. Tento vstupní pretlak zpusobí, že vstupní prurez začne klást odpor až potud, kdy výkon na výstupu nebude stejný, jako na vstupu. Z výstupu trychtýre nikdy nelze dosáhnout vetší výkon, než na vstupu práve v dusledku pretlaku. Tento však v principu není zpusobený odporem trychtýre, ale odporem vuči zrychlení hmoty vzduchu(stejne jako si žádá výkon akcelerace auta), co predstavuje zvetšování pohybové energie. Dusledek je takový, že plocha vstupního prurezu trombonu pro určitý výkon nemuže být menší, než plocha opsaná vrtulí, protože vrtule je pro využití energie volného proudu optimální s hranicí účinnosti 59 procent(Betzuv limit, s optimální výtokovou rychlostí 1/3 vstupní) . Rybí ocas je zrejme taky jiná optimální verze využití volného proudu. Je možné, že výsledky obou optim nejsou stejné, ale nejakou šokující odchylku bych nečekal, jde o to, kolik okolního vzduchu se reálne účastní procesu.poota píše: pokud budeme zvyšovat rychlost zmenšováním plochy, bude se měrný výkon (na jednotku plochy) zvětšovat s druhou mocninou nárůstu a současně se bude zmenšovat úměrně se zmenšující se celkovou plochou:
2x rychlost = 4x výkon (měrný) x 1/2 plochy = 2x výkon (využitelný)
Zjednodušeně se tedy dá říci, že kolikrát se nám podaří zvýšit rychlost proudění (tímto způsobem!, jinde to neplatí!), tolikrát se nám zvýší výstupní/využitelný výkon oproti vstupnímu výkonu, který je dán vynásobením měrného vstupního výkonu a vstupní plochy.