Aktuálně: Nový finanční systém - SPDR nabízí doživotní měsíční rentu, oddlužení. financování vlastních projektů. Více zde...
Město Krnov - Dobré srdce Krnova - QR platba na účet města Krnova - Pomoc postiženým při povodních. Více zde...

Větrná elektrárna (levně)

Vše o alternativních zdrojích energie.

Moderátor: rival

Odpovědět
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: hodně silný vítr

Příspěvek od A(&F) »

kutil píše:..., mohl jsem mít v ceně šrotu celou vrtuli ... málem sem brečel když to řezali.
... a co když třeba jen sekali ??? ... jo, jo ... většinou je z toho smutno ...

... na ten obrázek jsem narazil gdysíva, gdyš sem hledal nějaké info o "rotodyne" mašinkách ... helikoptéra, jejíž vrtuli roztáčel proud vzduchu vycházející trysek na konci jednotlivých listů = není potřeba kompenzovat rotaci pomocí "dalších mechanismů" (např. pomocná vtrulka apod.) ... zkrátka, více vám k tomu může fundovaně říci nejlépe Mim, neboť to především jeho "parketa" (má na to i papíry, ... nejen na konstrukci, ale i na lítání) ... A(&F)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
jeff
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1140
Registrován: pon 28 lis 2005 1:25
Bydliště: Praha
Dal: 33 poděkování
Dostal: 95 poděkování
Kontaktovat uživatele:

ještě silnější vítr

Příspěvek od jeff »

Tak tohle je opravdu barbarství. Já bych to určitě nedělal, než těma vrtulema topit, to už snad je lepší postavit vyvíječ na výrobu vodíku.

Jeff


Peter

Vrtule

Příspěvek od Peter »

Je to smutný pohled když se likviduje eroplán a vrtule se použije na topení.
Pro větrnou elektrárnu se stejně dřevěná pevná vrtule nehodí. Je to o jiných rychlostech a o regulaci otáček změnou úhlu náběhu listů. Je jednodušší udržet stálé otáčky motoru, než řídit sílu větru. Vrtuli pro mini elektrárnu je možné poměrně lehce vyrobit z hliníkové trubky a plechu. Stačí k tomu ohýbačka na plech, vrtačka a nýtovací kleště. Na regulaci úhlu náběhu stačí obyčejný wattův regulátor. Samozřejmě, že výroba náboje s regulátorem je složitější. Napadá mne použít pro minielektrárnu alternátor ze škodovky který by dobíjel akumulátor. Akumulátor by sloužil jako napájecí zdroj pro vyvíječ vodíku a vodík by nám přitápěl v kotli. Pokusím se časem hodit tyto představy na papír.


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Vrtule

Příspěvek od A(&F) »

Peter píše: --- Na regulaci úhlu náběhu stačí obyčejný wattův regulátor. Samozřejmě, že výroba náboje s regulátorem je složitější.
Před lety jsem viděl "autoregulační" vrtuli (nejdřív v ABC ... potom in natura ve státech) ... z vrcholu sloupu tři svislé listy po obvodu, lehce prohnuté + zvláštně "zkroucené", dole další "volný" úchyt s pohybem ve svislém směru ... při vyšší intenzitě intenzitě větru se tyto "nakroutí" jinak a otáčky se samy sníží ... zkrátka takový wattův regulátor "zkříženej" s vrtulí v jeden celek, ktererýmu je jedno odkud zrovna fouká vítr (chytá to ze fšech stran = největší výhoda) ... horní úchyt = zároveň náhon převodovky ... jednoduché a krásné ... A(&F)


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
jeff
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1140
Registrován: pon 28 lis 2005 1:25
Bydliště: Praha
Dal: 33 poděkování
Dostal: 95 poděkování
Kontaktovat uživatele:

větrná elektrárna

Příspěvek od jeff »

Ano, úplně samostatný system se mi taky líbí. Na nastartování vodíkového vyvíječe použít energii vyrobenou nějakým solárním systemem, ať už větrnou elektrárnou, nebo fotovoltaickými panely.
Zkoušel jsi někdy vyrobit generátor, který byl použit ve větrné elektrárně v Udělej, urob si sám z první poloviny 80 let minulého století?

Jeff


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: větrná elektrárna

Příspěvek od A(&F) »

Jeff píše:... Na nastartování vodíkového vyvíječe použít energii vyrobenou nějakým solárním systemem, ať už větrnou elektrárnou, nebo fotovoltaickými panely...
... na nastartování postačí to, co si uložíš buď v accu nebo v zásobnících (elektřina nebo plyn), ... záleží podle systému, ale každý jde uzavřít ... a to jde ... u "(ne)samostatných" systémů (zřetězených) = co když zrovna nebude foukat vítr nebo svítit sluníčko ??? ... co pak ??? ... nic ... :cry: ... A(&F)


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Vrtule

Příspěvek od A(&F) »

Peter píše:... Pro větrnou elektrárnu se stejně dřevěná pevná vrtule nehodí. Je to o jiných rychlostech a o regulaci otáček změnou úhlu náběhu listů.
... i přesto přidávám jeden docela zajímací odkaz ... http://www.keveney.com/propcalc.html a http://www.keveney.com/prop2.html ... A(&F)


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
ojozo
Stálý člen
Příspěvky: 54
Registrován: čtv 04 kvě 2006 12:25
Bydliště: SR

Re: Vrtule

Příspěvek od ojozo »

ked sa uz bavite o inych rotoroch (nie vrtule) tak asi najlepsie to maju na http://www.ropatec.com/ , a hlavne seriovo vyrabane a nie len nakresy z pocitaca ako u TAWIN.


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: hodně silný vítr

Příspěvek od Ilem »

gewo píše:
kutil píše: Ahojky, tak toto jsem chtěl zkoušet taky, mohl jsem mít v ceně šrotu celou vrtuli s natáčecím zařízením z vrtulníku. Délka jednoho listu 7m z duralu, relativně lehké ale nemám to kde umístit, málem sem brečel když to řezali.
Stačilo skočit po tom natáčecím zařízení a hřídeli. Ten se hned tak neukroutí.
List vrtule z vrtulníku má nevhodný (malý) "zkrut". Byly by velké ztráty. Ale natáčecí zařízení by bylo dobré.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
jeff
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1140
Registrován: pon 28 lis 2005 1:25
Bydliště: Praha
Dal: 33 poděkování
Dostal: 95 poděkování
Kontaktovat uživatele:

akumulátor

Příspěvek od jeff »

A(&F) píše:co když zrovna nebude foukat vítr nebo svítit sluníčko ??? ... co pak ??? ... nic ... :cry: ... A(&F)
A, s použitím akumulátoru se samozřejmě musí počítat. Ještě jsem neviděl malý solární system bez akumulátoru, nebo nějakého jiného způsobu ukládání energie.

Jeff
Naposledy upravil(a) jeff dne pon 30 říj 2006 11:22, celkem upraveno 1 x.


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: akumulátor

Příspěvek od A(&F) »

Jeff píše:
A(&F) píše:co když zrovna nebude foukat vítr nebo svítit sluníčko ??? ... co pak ??? ... nic ... :cry: ... A(&F)
... , s použitím akumulátoru se samozřejmě musí počítat. Ještě jsem neviděl malý solární system bez akumulátoru, nebo nějakého jiného způsobu ukládání energie.Jeff
Já vím, že ty to víš, ... ale básník tím chtěl říci "že čím jednodušší, tím "většinou" méně poruchové (ale zároveň se na tom pak hůř hledají případné závady)" .... víš ??? ... ;) ... A(&F)

PeS: ... existují, ... s tím, že se provádí přímý rozklad a skladují se potom už jenom plyny ... neb zásobníky mají na rozdíl od accu mnohem lepší po(lo)měry: cena / výkon / kapacita / životnost ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
jeff
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1140
Registrován: pon 28 lis 2005 1:25
Bydliště: Praha
Dal: 33 poděkování
Dostal: 95 poděkování
Kontaktovat uživatele:

rozběh

Příspěvek od jeff »

Nakonec nikde mení psáno, že prvotní impuls k rozběhu musí pocházet ze solárních zdrojů. Dal by se použít třeba Johnsonův motor s generátorem...

Jeff


colombus
Stálý člen
Příspěvky: 29
Registrován: stř 16 srp 2006 14:23

Flettnerův rotor

Příspěvek od colombus »

jak to fachčí, mate nejaky info ? odkazy ? diky


Dantes
Nový člen
Příspěvky: 10
Registrován: úte 10 říj 2006 19:06

Flettner

Příspěvek od Dantes »



colombus
Stálý člen
Příspěvky: 29
Registrován: stř 16 srp 2006 14:23

Příspěvek od colombus »

spis hledam neco ohledne lodni dopravy viz. http://cs.wikipedia.org/wiki/Flettner%C5%AFv_rotor
viz foto....
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Odpovědět

Zpět na „Jak na to...“