http://www.jaruna7.bloguje.cz
http://www.gewo.cz
http://www.dia-potraviny.cz/mlecne-kysane-napoje.html
Kefir z Tibetskych zrn (pozor NEJDE O HOUBU jak se obcas v nazvu pouziva, ale jsou to bakterie!
![Idea :idea:](./images/smilies/icon_idea.gif)
) léčí záněty tlustého střeva, průjmy, katary, výtoky, syndrom netěsného vratníku, canditidu a jiné nemoci.
Obnovuje rovnováhu střevní flóry a žaludečních kyselin, léčí vředy ve dvanácterníku.
Produkuje vlastní antibiotika, ničí nepřátelské baktérie, léčí vnitřní a vnější záněty.
Léčí alergii na laktózu a zajišťuje úplné trávení mléčných produktů.
Vyrábí vlastní protirakovinové složky, předchází metastázám a vede k jejich vyléčení.
Snižuje neklid a deprese, zvyšuje energii a pocit spokojenosti., odstraňuje různé zažívací potíže a příznivě podporuje činnost ledvin. Obnovuje činnost střevní flóry a tím zlepšuje příjem cenných látek, trávení, napomáhá detoxikaci organismu. Je lehce stravitelný.Podporuje produkci enzymů a léčí slinivku břišní.
Zlepšuje činnost játer a žlučníku, upravuje produkci žluči, má pozitivní vliv na zánět jater.
Jogurt na rozdíl od kefíru obsahuje výhradně mléčné bakterie.
U kefírových zrn jde o symbiózu bakterií mléčného kvašení, a to streptokoků (Streptococcus lactis aj.) a laktobacilů (Lactobacillus lactis var. caucasicus, L. casei aj.), dále kvasinek (Kluyveromyces kefir, K. lactis a K. fragilis) a v malém množství i bakterií octového kvašení.
KAM SE HRABE DANONE nebo jine moderni vydobytky....(dobitky nebo dobytky....
![Jump :jump:](./images/smilies/icon_jump.gif)
)
Připrava kefiru II. - studena varianta
Pokud máte raději hustší kefír a nevadí Vám, že to bude trvat déle, můžete kefír fermentovat v lednici. Pomalejší fermentace vytváří hustější kefír, což spoustě lidí více vyhovuje.
Znamená to dát do sklenice stejné množství kefíráků a mlíka jako při normálním způsobu, ale potom ji strčit do lednice. Trvá to asi tak týden, než kefír dozraje.
Dale je možná kombinace obou metod – začít asi tak 12 hodin při pokojové teplotě, potom dát kefír do lednice a dokončit ho v chladu. Nebo naopak, začít v lednici a skončit při pokojové teplotě. Kefír je natolik přizpůsobivý, že zvládne různé druhy nakládání. Navíc takovými pokusy můžete najít variantu, která Vám chuťově nejvíc vyhovuje.
Skladování a sekundarní fermentace
Kefír skladujeme nejlépe ve skleněné nádobě s uzávěrem v lednici, kde vydrží i několik měsíců. Můžete to dělat tak, že z nádoby vždy odlejete porci kefíru pro svoji spotřebu a později doplníte nově vyrobeným kefírem. Čím déle necháte kefír v lednici, tím kyselejší a zralejší bude.
Pro ty, kdo jsou alergičtí na mléko kvůli laktóze se doporučuje upravit kefír ještě dál sekundární fermentací. Tento proces zredukuje obsah laktózy a je proto vhodný i pro ty, kdo kontrolují příjem cukrů a karbohydrátů. Metoda spočívá v tom, že slejeme čerstvý kefír (po 12 až 24 hodinách prvotní fermentace) do skleněné nebo plastové láhve ne do víc než 3/4 obsahu, uzavřeme těsným víčkem a necháme stát v pokojové teplotě. Čas od času lahví zatřeseme a uvolněním víčka vypustíme CO2 z láhve a zase zavřeme. Takto může kefír zůstat až týden v chladnějším klimatu a 2 až 3 dny v teplejších podmínkách. Opět můžeme z lahve ubírat kefír ke konzumování a nahrazovat čerstvým, ale po týdnu je třeba láhev vyprázdnit a vypláchnout.
Sekundární fermentací se také zvyšuje obsah vitamínů (hlavně kyselina listová) a kefír je potom kyselejší.