http://www.upramene.cz/forum/viewtopic. ... 266#p78266
Akord píše:Mimo téma (offtopic)
Uvedený efekt lze jednoduše získat tak, že první(puvodne rovná) dráha se bude ke konci nebadane rozširovat, nebo druhá nebadane zužovat, dokonce i s tím, že výšky koulí nebo kolejnic budou stejné. Tím se bude menit úhlová rychlost otáčení a dojde k nestejnému rozdelení translační-posuvné rychlosti koule. Jamka ve druhé, nebo kterékoliv jiné dráze není podstatná a jen mate.
Je potreba si všimnout, že setrvačnost má 2 nezávislé složky, setrvačnost posuvu-translace, a setrvačnost otáčení-rotace. Součet obou energií translace a rotace zustává stejný, konstantní. Když jedno z nejakých príčin stoupne, druhé musí klesnout a opačne. Ta príčina je nestejný polomer odvalování na dráze závislý od rozestupu drátu,kolejnic. Pokud dojde k rozestoupení, polomer se zmenší(je blíže osi otáčení), pri puvodní translaci se chce koule otáčet rychleji, a tím se snaží presunout část energie z translace do rotace, co se ve výsledku projeví jako spomalení koule (zároveň zvetšení úhlové rychlosti, otáček ale již na menším polomeru otáčení).
Komentář: místo obou žabařů nastupuje Akord, který už je "jiná liga", takže jeho zpochybňování experimentu je mnohem fundovanější - poo.
Tak si taky přidám komentář, když už to Petr zase vytáhl na světlo bóží.
a) Obě koule bližší
A a vzdálenější
B akcelerují ze startovací pozice stejně.
b) A i B projíždí první úsek vyznačený první rovinkou bližší dráhy a začátkem "údolí" bližší dráhy stejnou rychlostí.
c) A akceleruje s kopce do údolí, B nikoliv, tudíž A projíždí úsek propadu údolí sice v průměru rychleji, než B, ale po delší dráze, tudíž čas horizontálního pohybu A a B je teoreticky stejný.
d) Úsek rovinky údolí první dráhy projíždí A (a to horizontálně) rychlejí než B díky extra rychlosti nabyté sestupem do údolí a A získává horizontální náskok nad B.
e) A po projetí údolí stoupá a ztrácí tu část rychlosti, kterou nabyla sestupem do údolí a vrací se teoreticky na rychlost před vstupem do údolí rovnající se rychlosti B zatímco se opět po šikmé dráze koulí z údolí, nicméně se vrací nad údolí do posledního úseku dráhy dříve než B.
f) A i B pokračují posledním horizontálním úsekem stejnou rychlostí, ale A pochopitelně dorazí do konce jako první.
A co? Co jako je tu za problém?
- A i B projíždí první horizontální úsek drah stejnou rychlostí.
- Obě akcelerace A, s kopce a do kopce, jsou ekvivalentní, ale s opačnou hodnotou nabytí a ztráty kinetické energie a rychlosti, zatímco průměrná horizontální rychlost A v těchto dvou úsecích do a z údolí kompenzuje šikmost a tím délku šikmých úseků bližší dráhy. V horizontálním smyslu se A těmito dvěma úseky pohybuje stejnou rychlostí jako B.
- A projíždí rovinku údolí rychleji než B, čímž pochopitelně získá náskok nad B.
Konečná bilance je energeticky stejná pro A i B a není třeba se do ní vrtat. Nicméně A si pujčila energii od gravitace na zvýšenou horizontální rychlost při projíždění údolí, aby ji zase ztratila výstupem z údolí.
Zajímavé a poučné je, že něco tak jednoduchého řeší skeptikové tím, že se uchylují k tvrzení, že jde o podvod a že to takhle nemůže pracovat. Jde přitom o sice jednoduchý a zajímavý pokus, avšak naprosto v mezích ortodoxní fyziky a musí podle ní takhle fungovat. Toho by si expert měl být vědom, alespoň Akord, u Karbana se o expertýze mluvit nedá celkem u ničeho. Tohle by neměl být pro experty problém vysvětlit a i dát algebry. To dokážu i se svou devítiletkou a jistým odporem k počítání. Je tedy otázkou, do jaké míry tito skeptikové mohou být považováni za jakési experty a do jaké míry rozumí i těm nejprostším základům fyziky. Pokud nerozumí už i tomuhle, jak můžeme očekávat, že by mohli rozumět něčemu složitějšímu?
S laskavým pozdravem, Slávek.
Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.