![Good :good:](./images/smilies/icon_good.gif)
Zdravím - poota
Jo máš recht. Asi to mám z pití piva, ale zase jsem si začal více rozumnět s lidmi.lajos píše:Navare neser, jseš určitě hodnej a šikovnej kluk, jak si tě pamatuji z posledního setkání i Jeffa!! AAle z termočlánku a z tisíc stupňů celsia dostaneš třeba vysoké napětí(po složení termočlánků) ale k hovnu použitelný proud neboly výkon!!!!NAVAR píše:A není lepší v tomto případě použít obyčejný termočlánek železo-konstantan který má 50uV/C? Při rozdílu 100C by to bylo nějakých 5mV. Při použití pár stovek článků a vytvoření studeného a teplého konce by to už mohlo být efektivnější.lelek píše:Nene, 90° C je právě dobře. Potřeboval jsem totiž zjistit podmínky praktické nikoli laboratorní. Lapidárně řečeno, potřebuji něco co postavím na kamna a už si toho nebudu muset všímat, ale jen si užívat el. energie :-)
Není důležité pouze kolik z toho dostaneš, ale především jak vychází poměr : úsilí vynaložené ku efektu získanému
a to je oč tu běží
L.
Každopádně takový článek by byl odolný do 750C. Akorát ta výroba... Kdysi jsem uvažoval že bych udělal "hřebenového ježka", tyto jednotlivé sekce pospojoval, dal na rouru od kamen a pro zvýšení napětí použil DC-DC konvertor.
Třeba 10V (víc ani náhodou) krát 10 mikroamper??????????????????????????????????????????? Jsem z vás občas, nebo dost často hotov!!! Čecky plné zuby, krystovy nohy, furt dokolečka, jste jak malý Jardové
Uhníst z hovna kuličku????????????????????????,
Si připadám jako největší sprosťák na tomto fóru a těrazky mi řekněte co mám dělat, jak z vás všech udělat elektrikáře? Jeffe poraď, já to nemužu číst, to nemůžu jen tak nechat. Každý je tady Einstein a Tesla současně, jen o tom nevý, bohužel je to jen od požadavků a ne od znalostí. Jsem děsně šťasten že do volné energie se nezapojují dámy ze zdravý-mají asi rozum???!!
No, až to zkusíš, tak nezapomeň napsat:)Ondřej píše:Po dvou a půl stranách blábolů konečně ode mě nějaká osvěta: kdo chce dělat generátor z chladičů, je vemeno, poněvadž chladiče jsou na to nepoužitelný. Vím, že je tu ještě jedno vlákno, kde to už asi zaznělo.
TEC = Cooler = Peltier
TEG = Generator = Seebeck
Generátory mají účinnost kolem 5%. Chladiče mají účinnost asi 5% generátorů...
Ty odkazy na německýho prodejce TEG jsou dobrý. Mají velmi zajímavý typy. Akorát, že jen za články bych vyplázl 3000, ale za nezávislost to stojí že...
Regulovat maximální a přitom bezpečnou teplotu je trochu problém. Při přetopení nesmí dojít k přehřátí nad cca 200°C a podle mě by tenhle problém vyřešilo topný médium GLYKOL, s teplotou varu 197°C. Chlazení samozřejmě vodou přes chladič, aby to stálo za to.
Podle mě TEG zdroj je mnohem lepší varianta v zimě než fotovoltaika. Za ty 3t bych měl zdroj 70-80W ve dne v noci, pokud se bude topit... Výstupní napětí by to chtělo vyšší než 14V, kvůli regulaci fotovoltaickýma regulátorama.
Když ohřívat peltiéry domácíma kamnama a protikus používat chladiče, tak si říkám... Kamna "žerou" vzduch, chladiče potřebují chlad... No takhle chladit chladiče vzduchem zvenku a ten ohřátý vzduch chladičema hnát do kamen na spálení, možná zas se trochu zvedne výkon... Navíc v cimře bude teplejc, protože vzduch, který je ohřátý v "pokoji" je nasáván bez tohoto fištrónu kamnama z toho pokoje. Jednoduše řečeno, teplo které vznikne, ikdyž je pokoj ohřátý, stejně vylítne komínem. Efektivita těchto klasických kamen je tedy extrémně mizerná. Jediná výhoda je, že když se tam nahulí, tak za pár minut to nikdo nepoználajos píše:No vidíš, takhle to už má smysl-napětí, proud, kila (cívka jako dívka)
U kamen se reguluje rychlost hoření škrcením přicházejícího vzduchu.Ondřej píše:Chlazení přisávaným vzduchem je dobrej nápad. Jenže místnost musí být totálně utěsněná... Anebo se kamna musí upravit tak, aby sály pouze z utěsněných přívodů, včetně sekundárního vzduchu. Zkus to vymyslet u klasických kamen:)
Kromě "spalovaného" vzduchu, který kamna nasávají, způsobují ještě proudění vzduchu, který ohřívají. Toho je určitě víc. O tomhle vzduchu se dá s jistotou předpokládat, že nejchladnější bude někde ve spodní části kamen, kam se případně ještě dá přivádět i chladnější vzduch zvenku. Vzhledem k tomu, že Peltiery většinou nemají rády příliš velké teplo, tak by nemuselo vůbec vadit, že by byly ohřívány v dolní části kamen.Palo píše:U kamen se reguluje rychlost hoření škrcením přicházejícího vzduchu.
To takhle přivedeš vzduchu tam, odkud kamna ten vzduch sajou. Ony toho vzduchu navíc z té místnosti moc nepožerou...